Як збільшити площі лісів на Волині, обговорили під час розширеної наради

Учора, 2 вересня, у сесійній залі Волинської обласної ради відбулася нарада у розширеному форматі. Голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко, голова обласної ради Григорій Недопад, начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко, депутати обласної ради, керівники райрад, райдержадміністрацій, голови територіальних громад, директори державних лісогосподарських підприємств та керівники профільних відділів Волинського ОУЛМГ спільно вирішували питання, що гостро постало на часі – винайдення земель для збільшення лісистості Волині.

Як зазначив Григорій Недопад, попередні зустрічі щодо збільшення площ лісових насаджень уже відбулися на місцях. Сьогодні ж у процесі обговорення пропозицій та зауважень потрібно визначитися з конкретними рішеннями.

Голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко наголосив: цього року Президент України підписав Указ, яким дав старт державній програмі «Масштабне залісення України». У межах цієї екологічної ініціативи передбачено за наступні 10 років створити 1 мільйон гектарів нових лісів, а в перші три роки потрібно буде висадити 1 мільярд дерев.

«Прошу долучитися усіх до обговорення важливих питань, – звернувся очільник області до учасників засідання. – Хотілося б почути пропозиції лісівників, чим ми як виконавча влада можемо допомогти, аби спільними зусиллями підвищити відсоток заліснених територій області. Також нам важливо почути думку голів територіальних громад щодо передачі самозаліснених земель та виділення придатних для створення лісів земельних ділянок в користування державним лісогосподарським підприємствам».

Обговорення вийшло змістовним і відкрило дискусію щодо надважливих тем – землі та лісу.

«Якщо висаджування дерев лісівники готові взяти на себе практично повною мірою, то розширити державний лісовий фонд – завдання для місцевої влади. Для цього потрібно відвести площі. І перш за все – надати статусу лісів тим, де вони фактично є, але можуть бути втраченими через інше цільове призначення», – зазначив Олександр Кватирко.

Головний лісівник Волині назвав реальні способи збільшити лісистість області вже найближчим часом – шляхом заліснення малопродуктивних та деградованих земель, які не використовуються у сільському господарстві, де пройшло повне або часткове самозаліснення; передача у лісовий фонд земель запасу.

І саме це в результаті спричинило активне обговорення.

Керівники громад, які зобов’язанні в першу чергу дбати про наповнення місцевого бюджету, визнають: передавати землі в оренду для ведення сільського господарства значно вигідніше, ніж займатися веденням лісового господарства.

Тому що сільськогосподарська галузь дає можливість отримувати прибутки щороку – без витрат чи додаткових обов’язків для громади. Рівень податків від оренди за лісові землі значно нижчий, порівняно із сільськогосподарським. Якщо ж брати ліс під опіку громади і створювати підприємства на зразок комунальних, теж виникають питання.

Ліс, крім того, що перші мінімальні надходження принесе не раніше, як через 40 років, весь цей час потребує догляду та охорони. А це суттєві видатки для громади. Крім того, що у справі ведення лісового господарства необхідними є фахові підходи.

І тут уже кожен із керівників громад має визначити пріоритети.

«Відчуваю відповідальність наголосити зараз на таких моментах.

Ведення лісового господарства – крім того, що вимагає професійних підходів, справа дороговартісна.

Зараз – це винятково стаття витрат держлісгоспів.

Наведу приклад: вартість створення лісових культур на 1 га площ становитиме в межах 5 тис. грн. Заходи зі сприяння природному поновленню вартують орієнтовно 3 тис. грн за 1 га. Догляди – понад 1 тис. грн за гектар.

Держлісгоспи області, наприклад, заліснюють не менше 2500 га в рік. Сприяння проводиться на понад 2 тис. га. Додаємо ще догляди ­– в межах 12 тис. га за рік.

Охорона та захист лісу – теж суттєва стаття витрат. Цього року держлісгоспи здійснили більше 100 виїздів на пожежі, які, наголошую, не в межах держлісфонду, а на території саме громад. Думаю, це знає кожен присутній тут керівник громади. У випадках виникнення загорянь ми ніколи не ділили меж відповідальності. Один такий виїзд вартує до 2 тисяч гривень – із затратами на пальне та заробітну плату працівника. До цього необхідно додати витрати на проведення рейдів з охорони лісу.

Маючи такі цифри, кожен може приблизно порахувати, якими будуть видатки громади лише на першочергові заходи.

Це про те, що всі рішення повинні бути виваженими і прорахованими економічно», – проаналізував Олександр Кватирко, чітко наголосивши: лісівники не мають заперечень щодо створення комунальних чи іншої форми власності лісів. В нашій області, крім державних підприємств, є ще 16 лісокористувачів.

На завершення головний лісівник Волині зазначив: «Будуть різні ініціативи, ідеї, пропозиції. Але найкраще було б почути у підсумку, що Волинь у динаміці збільшення лісистості показала найвищий результат серед областей. Щоб у підсумках на виконання Указу Президента, які на державному рівні підбиватимуться через 3 роки, а згодом і 10 – наша область була в лідерах.

Ми маємо всі можливості для цього. Все залежить від наших спільних рішень сьогодні».

Пресслужба Волинського ОУЛМГ