Делегація Держлісагентства перебуває із робочим візитом у Латвії

Про це на сторінці у Фейсбук розповів голова Державного агентства лісових ресурсів Юрій Болоховець.

«Знайомимося із успішним досвідом колег. Перша зустріч відбулася в державній лісовій компанії Латвії.

Підготував ряд цікавих фактів:

Лісистість країни за останні 100 років зросла в два рази: з 27 до 52%.

У 1991 році латвійці розділили функції: заготівлю і промисловість віддали у приватні руки. Фахівці вважають однією з фатальних помилок те, що деревину в той час продавали на корені. Для порівняння: у 2000 році при продажі лісу на корені оборот компанії був 24 млн євро, у 2020 році, коли компанія сама заготовляє та продає деревину, – 350 млн євро.

Останньою краплею, яка викликала необхідність реформи лісового господарства, стало введення довгострокових договорів на заготівлю та продаж деревини, що є прихованою концесією/приватизацію лісу. Реформа лісового господарства була проведена у 1999-2000 роках.

У латвійських лісівників немає регіональних підрозділів, разом із цим по кожному напрямку роботи є своя регіональна структура (лісове господарство, лісовідновлення, недра, рекреація, планування).

Всі податки централізовані, тому є певні проблеми з місцевим самоврядуванням, які не отримують доходів від лісу.

Продаж деревини проводиться по довгостроковим договорам (договір на 3-5 років, але ціна переглядається кожні 3-6 місяців) 80% і на аукціонах на 6 місяців поставки – 20%.

Цікавий підхід до призначення рубок: власники та постійні лісокористувачі вільні планувати рубки тоді, коли вони вважають за потрібне з економічної точки зору. Єдиним є виконання законодавства – потрібно дотримуватись або встановленого віку для породи, або діаметру. Наприклад, для сосни – це вік 100 років або діаметр 34 см.

У Латвії лісові дороги тупикові. Неможна по лісовій дорозі заїхати у ліс та виїхати десь в іншому місці. Таким чином попереджаються незаконні рубки та браконьєрство.

Крім ведення лісового господарства велика увага виділяється рекреаційним послугам. Підрозділ був створений у 2004 році, прибуток від рекреації складає біля 2 млн євро в рік», – йдеться у дописі.