Реформа: лісова галузь потребує правильних та якісних змін

Оптимізація та укрупнення з метою розвитку лісоресурсного потенціалу, підвищення екологічних стандартів та отримання економічної вигоди і сталого розвитку – реформа лісової галузі насправді назріла давно.

Державні лісогосподарські підприємства повинні відповідати вимогам часу. Це не просто слова. За цими критеріями і принципами – економічний стан підприємств.

Лісова галузь – одна з небагатьох, яка упродовж десятків років зберігала свою консервативність. Зараз тривають зміни виробничих позицій і зберігаються найкращі традиції.

  • На Волині 14 лісогосподарських підприємств перебувають у процесі припинення діяльності. Укрупнюються та зберігаються ДП «Володимир-Волинське ЛМГ»,  ДП «Ківерцівське ЛГ», ДП «Любешівське ЛМГ», ДП «Камінь-Каширське ЛГ», ДП «Ратнівське ЛМГ», ДП «Любомльське ЛГ», ДП «Ковельське ЛГ», ДП «Колківське ЛГ»,  ДП «Маневицьке ЛГ», ДП «Городоцьке ЛГ».

Такі рішенні були прийняті в результаті аналізу багатьох чинників, що стосуються лісогосподарської та виробничої діяльності, економічних показників, соціальних факторів. Попередньо тривали наради трудових колективів, зустрічі в рамках профспілкових зборів, питання обговорювалися з активом та керівниками громад.

Головні теми, що піднімалися під час таких зустрічей, –  збереження кадрового та виробничого потенціалу, сплата податків, реалізація соціальних ініціатив.

  • Що головне. Працівники не втрачають роботу в галузі, адже реорганізація підприємств шляхом їх приєднання до інших не означає масового вивільнення, існуюча структура реорганізованих підприємств (лісництва, цехи, та інші виробничі підрозділи) зберігається в повному обсязі, лише переходить у підпорядкування іншого підприємства.

На основі численних консультацій уже розроблені нові структури та штатні розписи укрупнених лісгоспів, які повною мірою  гарантують забезпечення робочим місцем працівників підприємств, що підлягають реорганізації.

Громади, як і раніше, отримуватимуть надходження від лісогосподарських підприємств у вигляді податків.  Згідно з чинним Бюджетним і Податковим кодексами України, сплата ПДФО здійснюється за місцем знаходження виробничого підрозділу.

  • Довідково. За 10 місяців 2021 року державні лісогосподарські підприємства сплатили до бюджетів усіх рівнів 424 млн 108 тис. гривень податків та зборів (обов’язкових платежів). Зокрема, до Державного бюджету України сплачено майже 212 млн 854,8 тис. грн та 126 млн 863,5 тис. грн – до місцевого бюджету. Значну частину бюджетних платежів становить рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів – 88 млн 270,2 грн. Єдиного соціального внеску сплачено 84 млн 389,7 грн.

Зміни важливі у всіх галузях. Лісова – не виняток. Ця реформа – вчасний крок, необхідний для подальшого розвитку.