Щодо факту виявлення значних об’ємів деревини сумнівного походження на території Прилісненської громади

Безпрецедентна ситуація склалася останніми днями у Прилісненській громаді (Камінь-Каширський р-н). Вважаємо за необхідне поінформувати про причини та наслідки подій.

З подання місцевого голови Ігоря Терещенка замість врегулювання питання незаконної вирубки деревини на території громади «почалися лісові війни» – саме так зазначено на сторінці Прилісненської громади. Звинувачення стосувалися Волинського ОУЛМГ, державних підприємств, тому вважаємо за необхідне прокоментувати окремі факти.

17 січня працівники державної лісової охорони ДП «Маневицьке ЛГ» під час рейду виявили значні об’єми деревини невідомого походження (загальний об’єм – майже 70 м3).  Лісопродукція була складована на території одного з покинутих приватних обійсть, недалеко – приватна пилорама. Логічно, що працівники лісової охорони звернулися із запитаннями до власника пилорами, голови громади.

Що дивує. Приватний підприємець спочатку зазначив, що з відома місцевого старости! проводив заготівлю деревини у масивах, підконтрольних громаді. Пообіцяв надати документи. Згодом від своїх слів відмовився. Журналістам, які проводили у справі власне розслідування, пояснив, що нібито розгубився.

Ще більш дивною була поведінка голови громади Ігоря Терещенка. Він взагалі відмовився співпрацювати з лісівниками. Так само у громаді не надали жодних пояснень  журналістам.

Що відбувається, поки триває слідство.

На сторінці Прилісненської громади у коментарі йдеться про такі факти. Інформують, що Волинське ОУЛМГ та держлісгоспи начебто не надали відповідь на звернення від громади щодо ведення господарської діяльності на окремих лісових землях, де питання приналежності, на їхню думку, є спірним. Цю інформацію спростовуємо, подаючи сканкопії листа, що був скерований у визначені терміни.

Друге. В інформації йдеться про те, що таким чином хтось буде, цитуємо, «чорнити» Прилісненську громаду за відстоювання комунальних лісів та надання пенсіонерам-колгоспникам дров за знижкою, яку вони заробили в колгоспах». Ця теза – маніпулятивна.

Волинське ОУЛМГ жодним чином не заперечує проти створення комунальних лісів у громадах. Про це було неодноразово заявлено під час численних зустрічей із керівниками області та громад, коли обговорювалися питання реалізації програми Президента «Зелена країна» щодо створення 1 млн га нових лісів.

Лісівники Волині зацікавлені  лише у якісному створенні таких насаджень, догляді за ними і їх збереженні.

У цьому мають бути зацікавленими і керівники громад. Виконання Указу Президента – спільне для всіх завдання.

Перевіряти легальність походження лісопродукції – теж серед безпосередніх обов’язків державної лісової охорони. Що й здійснювалося 17 січня.

Ніхто з лісокористувачів не має права допускати незаконного вирубування лісу і потрапляння деревини на приватні пилорами. І в цьому мають бути в першу чергу зацікавлені керівники громад. Незаконна рубка, як і переробка необлікованої деревини, несе суттєві втрати для місцевих бюджетів.

До слова. Коли лісова охорона виявляє незаконну порубку і встановлює винних, суми сплачених збитків надходять саме у місцеві бюджети.  

Щодо тверджень Прилісненської громади про необхідність забезпечення дровами місцевого населення.

Перше – виявлена деревина є аж ніяк не дровами, а діловою сировиною. І вся вона була призначена для однієї людини – приватного підприємця, який займається розпилюванням деревини. Точно не представника соціальної категорії населення.

Державні лісогосподарські підприємства постійно реалізовують населенню дрова паливні – за значно нижчими цінами, порівняно із промисловим використанням. Також завжди знаходять можливість забезпечити дровами безкоштовно найбільш вразливі соціальні категорії населення.

Від ведення своєї діяльності держлісгоспи, які працюють у цих територіальних межах, за 2021 рік лише у бюджет Прилісненської громади спрямували 8,4 млн грн податками. В тому числі рентної плати, тобто саме від заготівлі деревини, у громаду надійшло 2,2 млн грн, ПДФО – 5,3 млн грн.

Чи приносять такі суттєві податки у громаду від своєї діяльності приватні деревообробні підприємства?

Чекаємо завершення слідства. Щоб зробити правильні висновки на основі винятково фактів.

Пресслужба Волинського ОУЛМГ