Пам’ять про волинського «айдарівця»

IMG_1932 IMG_1989
– Ці випробування позапланові, – каже голова Волинської обласної організації Федерації мисливського собаківництва України Ігор Жмурко. – Ми їх проводимо у пам’ять про нашого загиблого колегу із с. Дерно Ківерцівського р-ну Олега Михайлова.
Ідею таких мисливських перегонів подав ковельчанин Анатолій Кондратюк і всі підтримали свого колегу.
– Олег Миколайович був активним учасником Майдану, пішов добровольцем у батальон «Айдар», був розвідником-снайпером, – розповідає Анатолій Кондратюк. – Дуже хоробрим. Завдяки йому вдалося полонити 70 сепаратистів. На нього оголосили полювання, але це не лякало героя. У мирному житті був таксистом, членом УТМР, захоплювався мисливським собаківництвом, тримав двох дратхарів, любив полювати на водоплавну птицю. Загинув під Луганськом. Його тяжко поранили в обидві ноги, щоб не здатися у полон, волинянин підірвав себе гранатою. В Олега лишилися дружина Лариса і син Вадим.
Змагання проходить у малому вольєрі, що знаходиться на території Торчинського лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ». Свого часу ініціатором його будівництва виступив тодішній голова ВОО ФМСУ Віктор Дрокін, який на 11 гектарах орендованих у Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства разом з однодумцями зумів створити унікальний куточок для розведення диких свиней. З часом тут стали проводити змагання мисливських собак.
– Повідок! – дає команду головний суддя – член Національної категорії Віктор Дрокін і запускає секундомір. Господар пускає собаку і той кидається у погоню за борсуком. Знайти його в одногектарному вольєрі для мисливського собаки, який має ідеальні слух, нюх і відчуття, нескладно, хоча на боці борсука – численні схованки у заростях, два болітця, ямки на висотках. Повз гриби, яких тут наросло за ніч під соснами, березами і дубчаками, собака мчить до схованки звіра і скоро розгоряється справжня битва. Борсука називають малим ведмедем, він має ікла і гострі пазурі, тож чотирилапий мисливець добряче ризикує. Всього у цих мисливських перегонах беруть участь 25 мисливських собак – західно-сибірські, східно-сибірські, європейські лайки, курцхари, ягдтер’єри. Серед їх власників помічаю Романа Цешинського, Олександра Мельничука, Анатолія Максюка, Віктора Сахнюка, Петра Семенюка, Андрія та Олега Стасюків, Ірину та Сергія Нестерчуків… Двоє останніх розповідають про характер Афри, яку давно вважають членом сім’ї. Та найбільше ягдтер’єша полюбляє товариство їх сина-п’ятикласника Саші: разом дивляться мультики на планшеті, забавляються, гуляють, купаються, загоряють… І до школи краще за Афру ніхто хлопця не розбудить. Втім, кожен господар хвалить свого собаку, розповідає про трофеї, які той приносить із плавнів, нір, лісовиськ. Але випробування покаже, хто із них каже правду… У таких мисливських забігах перевіряється чуття, пошук, голос, сміливість, злостивість, майстерність атаки, в’язкість, слухняність… Звісно, лайки створені більше для полювання на білку, аніж на норового звіра. Але навіть зі своїм верховим зором майже всі справляються із завданням – швидко виявляють звіра, обгавкують, утримують на місці, та тільки один спромогається схопити жертву, що називається, за горло. А ось ягдтер’єри, хоч на вигляд і менші й не такі показні, при вигляді борсука стають безстрашними. Декілька на наших очах миттєво розправляються зі звіром, тримаючи за загривок. У природних умовах, втім, це майже неможливо. Мисливський собака, що у норі зустрінеться з малим ведмедем, частіше гине, аніж перемагає. Борсук або закопує собаку заживо у норі, або ранить. Навіть перемігши супротивника, собака не може його витягти. Мисливець мусить годинами розкопувати складний підземний лабіринт, визволяючи свого любимця.
Але сьогодні все під контролем досвідченого судді і його помічників. Вони бережуть не лише собак, але й борсуків.
– Ось цій борсучисі виповниться два роки, – розповідає про пазуристу «тренершу» собак Анатолій Кондратюк. – Знайшлася маленькою, прижилася. Вже брала участь у кількох змаганнях. Їсть груші, м’ясо, кукурудзу, яйця… Але найбільше полюбляє кашу… Я дав собі слово, що після закінчення міжобласних змагань по борсуку, які відбуватимуться 24 жовтня, випущу її на волю.
– Благородна ідея, – погоджуюся і пропоную: – Знайдіть для неї ще дружка: разом на волі буде веселіше.
… Випробування закінчуються врученням дипломів І, ІІ і ІІІ ступенів. Товариство знову пригадує, яким був Олег Миколайович Михайлов, якому йшов тільки 47-ий. Фотографуються на пам’ять. Голова обласної організації Ігор Жмурко оголошує, що разом вдалося зібрати 5000 гривень, які вирішено передати сім’ї загиблого героя. Просять зробити це Юрія Кондратюка. Хоч невелика, але дуже потрібна допомога. Ще важливіша пам’ять про загиблого…
Сергій ЦЮРИЦЬ,
прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливськго господарства.
На фото автора: моменти випробувань.

IMG_1972IMG_1976IMG_1980 IMG_1953 IMG_1978 IMG_1994IMG_1913